İletişim

+90 535 817 83 72

Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı;

Kur’an’a Hizmet Şereftir…

 

Anadolu hafızlar derneği “İnsanların en hayırlısı Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” Düsturundan hareketle hafızlarımıza ve u işe gönül verenlere ülkemizin muhtelif vilayetlerinden bir grup Kur’an aşığı ile 2013 yılında peygamberlerimizin hadisine mahzar olan İstanbul’da kurulmuştur.

 

Kur’an ziyafetleri ile statları hınca hınç dolduran milletimizin Kur’an aşkından aldığımız ilhamla kurduğumuz bu dernek aracılığıyla hafızlık müessesini yeniden canlandırmayı ve mevcut sorunların aşılmasında yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

 

Derneğimiz Kur’an’a hizmetin şeref olduğu inancıyla ülkemizin içinde bulunduğu manevi tahribatı önlemek için elini taşın atına koymaya hazır olan insanlarla faaliyetlerini sürdürmeyi hedeflemiştir.

 

Müntesibi olmaktan büyük bir şeref duyduğumuz İslam’ın mukaddes kitabı olan Kur’an-ı Kerim. Allah katından insanlığa sunulan büyük bir lütuf ve aynı zamanda hidayet kaynağıdır. İnsanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran yüce ve kusursuz bir kaynak olan Kur’an-ı Kerim, bütün kitapların ve ilimlerin ana membaıdır. Kalpleri ürperten, çağlara meydan okuyan, bir benzeri asla olmayan Kur’an’a duyulan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaktadır. Keşmekeşin, çirkefliğin, kaos ve kargaşanın işgal ettiği dünyamızın tek kurtuluşu Kur’an’dır.

 

 

“Kur’an’ı biz indirdik; onu koruyacak olan da biziz” diyen Allahu Teala. On dört asırdır Kur’an’ın tek harfine dahi dokunulmasına müsaade etmemiştir. Kur’an’ın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü vardır. Kur’an’ın eşsiz sedası ve manasının nesillerden nesillere aktarılmasında büyük emeği olan hafızlar bir alamda Kur’an’ın hamisidirler. Bu yüzden Hafızlar; yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmiştir.

 

 

Peygamberimiz, (s.a.v) hafızları vahiy getiren meleklere benzetmiş ve cennette onlarla beraber olacağını müjdelemiştir. Sevgili peygamberimiz İslam’ı tebliğe hafızları memur kılmış, üstün zeka ve kabiliyetleri sebebiyle elçilik ve valilik görevlerinde hafızlara öncelik vermiştir. Vefatlarında dahi önce onları defnetmiştir. Halifeler ve İslam devlet reisleri daima bu alışkanlığı teşvik etmişlerdir. Osmanlı Devleti Kur’an’a duyduğu derin saygı ve hürmet neticesinde cihan devleti olmuş ve asırlarca Kur’an’ın bayraktarlığını ve muhafızlığını yapmıştır. Hafız olmak veya hafız yetiştirmek bütün Müslümanlar üzerine farzı kifayedir. Ayrıca hayır ve hasenatın en şereflilerinden birisidir.

Şunu iyi bilmeliyiz ki “Kur’an’a hizmet şereftir.” Tarihte Kur’an’a hizmet eden nice millet ve devletler tarihin şeref levhalarına isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır. Kur’an’ın özüne ve ruhuna sırtını dönen milletler ise asla huzurlu ve müreffeh olamamıştır.

 

 

Hafızlığın ülkemizde ve İslam dünyasında hak ettiği mertebeye ulaşması için elimizden gelen bütün gayreti göstermekteyiz. Bütün hafız kardeşlerimizi çalışmalarımıza destek vermeye çağırıyoruz. Rabbim nefislerimizi ve nesillerimizi bir ömür boyu Kur’an hizmetinde daim eylesin.

 

 

Melih BAKACAK

Genel Başkan

Mesaj Gönder
Nasıl Yardımcı Olabiriz?
Merhaba